PWR163S-25-R500J
Bourns
Res Thick Film 0.5 Ohm 5% 25W ±100ppm/°C Epoxy D-Pak Gull Wing SMD Automotive Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PWR163S25R500J
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PWR163S-25-R500J
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Resistance Value:
    500 mOhm
  • Power Rating:
    25 W
  • Tolerance:
    5 %
  • Case Size:
    N/R
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C