PTVS3-058C-SH
Bourns
TVS Diode Single Bi-Dir 58V 2-Pin SMD Module Tray
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PTVS3058CSH
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PTVS3-058C-SH
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    20
  • Family:
    PTVS3-058C-SH
  • Configuration:
    Single
  • Dimension:
    10.8(Max) x 9(Max) x 5.5(Min)mm
  • Maximum Peak Pulse Current:
    3000 A
  • Direction Type:
    Bi-Directional
  • Maximum Clamping Voltage:
    110 V