PTVS10-076C-SH
Bourns
Diode TVS Single Bi-Dir 76V 2-Pin SMD
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PTVS10076CSH
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PTVS10-076C-SH
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Maximum Clamping Voltage:
    140 V
  • Family:
    PTVS10-076C-SH
  • Maximum Peak Pulse Current:
    10000 A