PMC0805-100-RC
Bourns
Ferrite Beads Multi-Layer 10Ohm 25% 100MHz 500mA 200mOhm DCR 0805 T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PMC0805100RC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PMC0805-100-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
    1
  • Impedance:
    10 Ohm
  • Maximum DC Current:
    500 mA
  • Case Size:
    0805
  • Dimension:
    2 x 1.25 x 0.9 mm