PM638S-101-RC
Bourns
Inductor Power Shielded Bobbin Core 100uH 30% 100KHz 6.7Q-Factor Ferrite 650mA 358mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PM638S101RC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PM638S-101-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Inductance:
    100 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    30 %
  • Technology:
    Bobbin Core
  • Maximum DC Current:
    650 mA
  • Maximum DC Resistance:
    358 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C