PM42S-5R6-RC
Bourns
Inductor Power Shielded Bobbin Core 5.6uH 30% 100KHz 7Q-Factor Ferrite 1.64A 90mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: PM42S5R6RC
  • Part No:
    PM42S-5R6-RC
  • Inductance:
    5.6 uH
  • Tolerance:
    30 %
  • Maximum DC Current:
    1.64 A
  • Maximum DC Resistance:
    90 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C