PM3604-68-RC
Bourns
Inductor Power Wirewound 68uH/272uH 20% Iron 1.19A/0.6A 140mOhm/560mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PM360468RC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PM3604-68-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Inductance:
    68,272 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    1.19,0.6 A
  • Maximum DC Resistance:
    140,560 mOhm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C