PM3316-150M-RC
Bourns
Inductor Power Wirewound 15uH 20% 1KHz 50Q-Factor Ferrite 2.5A 60mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: PM3316150MRC
  • Part No:
    PM3316-150M-RC
    EAR99
    500
  • Inductance:
    15 uH
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    2.5 A
  • Maximum DC Resistance:
    60 mOhm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    N/A
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 165
Ships today, if you order in Buy all 165 in-stock or the regular minimum order quantity of 500