PM2110-680K-RC
Bourns
Inductor Power Wirewound 68uH 10% 1KHz Iron 5.9A 27mOhm DCR Box
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PM2110680KRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PM2110-680K-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HN
  • ECCN:
    EAR99
    63
  • Inductance:
    68 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    5.9 A
  • Maximum DC Resistance:
    27 mOhm
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C