PM1812G-1R2K-RC
Bourns
Inductor General Purpose Chip Wirewound 1.2uH 10% 7.96MHz 50Q-Factor Ferrite 430mA 550mOhm DCR 1812 T/R
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: PM1812G1R2KRC
  • Part No:
    PM1812G-1R2K-RC
    CN
    1
  • Inductance:
    1.2 uH
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Current:
    430 mA
  • Maximum DC Resistance:
    550 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C