PM1608S-150M-RC
Bourns
Inductor Power Shielded Bobbin Core 15uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 800mA 90mOhm DCR T/R
Description +
Search Keywords: PM1608S150MRC
  • Part No:
    PM1608S-150M-RC
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    600
  • Inductance:
    15 uH
  • Type:
    Power
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Bobbin Core
  • Maximum DC Current:
    800 mA
  • Maximum DC Resistance:
    90 mOhm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C