PM13666S-1R0M-RC
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Iron 29A 2.5mOhm DCR T/R
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 06/30/2026
Description +
Search Keywords: PM13666S1R0MRC
  • Part No:
    PM13666S-1R0M-RC
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Inductance:
    1 uH
  • Type:
    Power
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    29 A
  • Maximum DC Resistance:
    2.5 mOhm
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C