PM127SH-120M-RC
Bourns
Inductor Power Shielded Bobbin Core 12uH 20% 100KHz 26Q-Factor Ferrite 5.6A 28mOhm DCR T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PM127SH120MRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PM127SH-120M-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    400
  • Inductance:
    12 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Bobbin Core
  • Maximum DC Current:
    5.6 A
  • Maximum DC Resistance:
    28 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C