PM1008-12NM-RC
Bourns
Inductor RF Wirewound 0.012uH 20% 100MHz 50Q-Factor Ceramic 0.6A 0.09Ohm DCR 1008 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PM100812NMRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PM1008-12NM-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Inductance:
    12 nH
  • Type:
    Chip
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    600 mA
  • Maximum DC Resistance:
    90 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C