PM0805-R27K-RC
Bourns
Inductor RF Wirewound 0.27uH 10% 100MHz 45Q-Factor Alumina 0.35A 1.46Ohm DCR 0805 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: PM0805R27KRC
  • Part No:
    PM0805-R27K-RC
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Inductance:
    270 nH
  • Type:
    Chip
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    250 mA
  • Maximum DC Resistance:
    1.46 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C