PM0603-72NJ-RC
Bourns
Inductor RF Wirewound 0.072uH 5% 200MHz 34Q-Factor Alumina 0.4A 0.49Ohm DCR 0603 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PM060372NJRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PM0603-72NJ-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Inductance:
    72 nH
  • Type:
    Chip
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    5 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Current:
    400 mA
  • Maximum DC Resistance:
    490 mOhm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C