PDB182-K420K-203B
Bourns
Res Carbon Film POT 20K Ohm 20% 0.125W(1/8W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (31.5 X 17 X 21mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Description +
Search Keywords: PDB182K420K203B
  • Part No:
    PDB182-K420K-203B
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Resistance Value:
    20 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Dimension:
    31.5 x 17 x 21 mm
  • Operating Temperature:
    -10 to 50 °C