PCW1J-J20-BAB102L
Bourns
Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 0.75W(3/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 4.76mm (23.37 X 24.19mm) Pin Panel Mount/Bracket Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PCW1JJ20BAB102L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    PCW1J-J20-BAB102L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    45
  • Mounting:
    Panel Mount/Bracket Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.75 (3/4) W
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    23.37 x 24.19 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C