PCW1J-C24-BCB502L
PCW1J-C24-BCB502L
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 68
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
PCW1J-C24-BCB502
Bourns
Res Conductive Plastic POT 5K Ohm 20% 0.75W(3/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (23.37 X 27.36mm) Pin Panel Mount/Bracket Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PCW1JC24BCB502
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    PCW1J-C24-BCB502
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
    1
  • Mounting:
    Panel Mount/Bracket Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.75 (3/4) W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    23.37 x 27.36 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C