MOV-20D470KTR
Bourns
Var MOV 30VAC/38VDC 2000A 47V Thru-Hole Radial T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MOV20D470KTR
  • Part No:
    MOV-20D470KTR
    EAR99
    250
  • Varistor Voltage:
    47 V
  • Clamping Voltage:
    93 V
  • Clamping Current:
    20 A
  • Mounting:
    Through Hole15462
  • Dimension:
    4.6 x 26 x 2315465mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    30 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    38 V
  • Maximum Surge Current:
    2000 A
  • Lead Style:
    Radial15456
  • Lead Pitch:
    10 mm
  • Energy:
    33 J
  • Technology:
    Metal Oxide15470
  • Tolerance Voltage:
    1015472%