MOV-10D201K
Bourns
Var MOV 130VAC/170VDC 2500A 200V Thru-Hole Radial Bulk
Description +
Search Keywords: MOV10D201K
  • Part No:
    MOV-10D201K
    EAR99
    1000
  • Varistor Voltage:
    200 V
  • Clamping Voltage:
    340 V
  • Clamping Current:
    25 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    7.2 x 15.5 x 12.5 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    130 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    170 V
  • Maximum Surge Current:
    2500 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    7.5 mm
  • Energy:
    30 J
  • Technology:
    Metal Oxide
  • Tolerance Voltage:
    10 %