MOV-10D101K
Bourns
Var MOV 60VAC/85VDC 2500A 100V Radial Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MOV10D101K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MOV-10D101K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Varistor Voltage:
    100 V
  • Clamping Voltage:
    165 V
  • Clamping Current:
    25 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    7.2 x 15.5 x 12.5 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    60 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    85 V
  • Maximum Surge Current:
    2500 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    7.5 mm
  • Energy:
    15 J
  • Size Code:
    N/R
  • Technology:
    Metal Oxide
  • Tolerance Voltage:
    10 %