MOV-07D391K
Bourns
Var MOV 250VAC/320VDC 1200A 390V Thru-Hole Radial Bulk
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MOV07D391K
  • Part No:
    MOV-07D391K
  • Varistor Voltage:
    390 V
  • Clamping Voltage:
    650 V
  • Clamping Current:
    10 A
  • Dimension:
    4.6 x 11 x 9 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    250 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    320 V
  • Maximum Surge Current:
    1200 A
  • Lead Pitch:
    5 mm
  • Energy:
    25 J
  • Tolerance Voltage:
    10 %