MOV-07D270K
Bourns
Var MOV 17VAC/22VDC 250A 27V Thru-Hole Radial Bulk
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MOV07D270K
  • Part No:
    MOV-07D270K
    EAR99
    2000
  • Varistor Voltage:
    27 V
  • Clamping Voltage:
    53 V
  • Clamping Current:
    2.5 A
  • Dimension:
    3.8 x 11 x 9 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    17 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    18 V
  • Maximum Surge Current:
    250 A
  • Lead Pitch:
    5 mm
  • Energy:
    1.4 J
  • Tolerance Voltage:
    10 %