MH1608-601Y
Bourns
Ferrite Bead - High Current Chip - 600 Ohm - 0603 [1608 Metric] - 1 A - Surface Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MH1608601Y
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MH1608-601Y
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Dimension:
    1.75 x 1 x 1mm mm
  • Family:
    MH
  • Impedance:
    600 Ohm
  • Case Size:
    0603
  • Maximum DC Current:
    1 A