MF-NSML175-2
Bourns
PTC Resettable Fuse 1.75A(hold) 3.5A(trip) 6V 50A 0.8W 0.5s 0.005Ohm SMD Solder Pad 1206 3.5 X 1.8 X 0.6mm T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MFNSML1752
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    MF-NSML175-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Hold Current:
    1.75 A
  • Trip Current:
    3.5 A
  • Maximum Current Rating:
    50 A
  • Maximum Voltage Rating:
    611032V
  • Maximum Trip Time:
    0.5@8A s
  • Minimum Initial Resistance:
    0.005 Ohm