LPA1020-250KL
LPA1020-250KL
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 90
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
LPA1020-250K
Bourns
Inductor Power Wirewound 25uH 10% 1KHz Ferrite 2.5A 85mOhm DCR AXL
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LPA1020250K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    LPA1020-250K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    CN
    1
  • Inductance:
    25 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    N/R
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Resistance:
    85 mOhm
  • Maximum DC Current:
    2.5 A