FW50A10R0JA
Bourns
Res Wirewound 10 Ohm 5% 5W ±200ppm/°C Conformal Coated AXL Ammo
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
AMMO Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: FW50A10R0JA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    FW50A10R0JA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    5 W
  • Resistance Value:
    10 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±200 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C
  • Packaging:
    Ammo
  • Dimension:
    18 x 7.5 mm