CS160808-R56K
Bourns
Inductor RF Chip Shielded Multi-Layer 560nH 10% 25MHz 30Q-Factor Ferrite 150mA 900mOhm DCR 0603 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CS160808R56K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CS160808-R56K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Inductance:
    0.56 uH
  • Type:
    RF Chip
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Multi-Layer
  • Maximum DC Current:
    0.15 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.9 Ohm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C