CRT1206-BY-20R0ELF
Bourns
Thin Film Precision Chip Resistor - 1/4 W - 20.0 ohms ±0.1% - ±25ppm/°C - 200V - SMD 1206
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CRT1206BY20R0ELF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CRT1206-BY-20R0ELF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Resistance Value:
    20 Ohm
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Tolerance:
    0.1 %
  • Case Size:
    1206
  • Temperature Coefficient:
    ±25 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C