CRT0805-DZ-4992ELF
Bourns
Thin Film Precision Chip Resistor - 1/8 W - 49.9 Kohm ±0.5% - ±50ppm/°C - 150V - SMD 0805
Description +
Search Keywords: CRT0805DZ4992ELF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CRT0805-DZ-4992ELF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Resistance Value:
    49.9 KOhm
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Tolerance:
    0.5 %
  • Case Size:
    0805
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C