CRT0805-CX-2613ELF
Bourns
Thin Film Precision Chip Resistor - 1/8 W - 261 Kohm ±0.25% - ±15ppm/°C - 150V - SMD 0805
Description +
Search Keywords: CRT0805CX2613ELF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CRT0805-CX-2613ELF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Resistance Value:
    261 KOhm
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Tolerance:
    0.25 %
  • Case Size:
    0805
  • Temperature Coefficient:
    ±15 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C