CRT0603-BY-5110ELF
Bourns
Thin Film Precision Chip Resistor - 1/10 W - 511 ohms ±0.1% - ±25ppm/°C - 75V - SMD 0603
Description +
Search Keywords: CRT0603BY5110ELF
  • Part No:
    CRT0603-BY-5110ELF
    5000
  • Resistance Value:
    511 Ohm
  • Power Rating:
    0.1 (1/10) W
  • Tolerance:
    0.1 %
  • Case Size:
    0603
  • Temperature Coefficient:
    ±25 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C