CRT0402-DZ-2400GLF
Bourns
Thin Film Precision Chip Resistor - 1/16 W - 240 ohms ±0.5% - ±50ppm/°C - 25V - SMD 0402
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CRT0402DZ2400GLF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CRT0402-DZ-2400GLF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    10000
  • Resistance Value:
    240 Ohm
  • Power Rating:
    0.063 (1/16) W
  • Tolerance:
    0.5 %
  • Case Size:
    0402
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C