CRT0402-BV-1241GLF
Bourns
Thin Film Precision Chip Resistor - 1/16 W - 1.24 Kohm ±0.1% - ±5ppm/°C - 25V - SMD 0402
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CRT0402BV1241GLF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CRT0402-BV-1241GLF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    10000
  • Resistance Value:
    1.24 KOhm
  • Power Rating:
    0.063 (1/16) W
  • Tolerance:
    0.1 %
  • Case Size:
    0402
  • Temperature Coefficient:
    ±5 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C