CRL0805-JW-R560ELF
Bourns
Low Value Chip Resistor - 0.25W - 0.56 ohm ±5% - ±200ppm/°C - SMD 0805
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CRL0805JWR560ELF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CRL0805-JW-R560ELF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Resistance Value:
    560 mOhm
  • Power Rating:
    0.125 (1/8) W
  • Tolerance:
    5 %
  • Case Size:
    0805
  • Temperature Coefficient:
    ±200 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C