CR0603-JW-102GLF
Bourns
Thick Film Chip Resistor - 1/10 W - 1 Kohm ±5% - ±200ppm/°C - SMD 0603 - RoHS Compliant - Tape&Reel
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: CR0603JW102GLF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CR0603-JW-102GLF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    10000
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Power Rating:
    0.1 (1/10) W
  • Tolerance:
    511364%
  • Case Size:
  • Temperature Coefficient:
    ±200 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C