CG0603MLA-18KE
Bourns
TVS Varistor - 14VAC/18VDC - 30A - 33V - 1 x 0.8 x 0.8 mm - 0603 [1608 Metric] - 130 pF.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CG0603MLA18KE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    CG0603MLA-18KE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Varistor Voltage:
    33 V
  • Clamping Voltage:
    54 V
  • Clamping Current:
    1 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Dimension:
    1 x 0.8 x 0.8 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    14 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    18 V
  • Maximum Surge Current:
    30 A
  • Lead Style:
    N/R
  • Lead Pitch:
    N/R
  • Energy:
    0.1 J
  • Size Code:
    0603
  • Technology:
    Metal Oxide
  • Tolerance Voltage:
    10 %