8250-221K-RC
Bourns
RF Choke - 220uH ±10% - 251mA - Q:65 - Axial - Shielded - Wirewound Ferrite - Thru Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 8250221KRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    8250-221K-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    VN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Inductance:
    220 uH
  • Type:
    RF Choke
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    N/R
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Resistance:
    3.48 Ohm
  • Maximum DC Current:
    251 mA