6539S-1-202
Bourns
Res POT 2K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.17mm (22.23 X 28.58mm) Turret Servo Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 6539S1202
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    6539S-1-202
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Mounting:
    Servo Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    2 KOhm
  • Tolerance:
    15 %
  • Temperature Coefficient:
    ±500 ppm/°C
  • Dimension:
    28.58 x 22.23 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C