6100-101K-RC
Bourns
RF Choke Wirewound 100uH 10% 100KHz 5.8Q-Factor Ferrite 1.98A 0.16Ohm DCR RDL Tray
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 6100101KRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    6100-101K-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    160
  • Inductance:
    100 uH
  • Type:
    RF Choke
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    6 mm
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Wirewound
  • Maximum DC Resistance:
    160 mOhm
  • Maximum DC Current:
    1.98 A
  • Protection Style:
    N/A
  • Packaging:
    Tray
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 120
Ships today, if you order in Buy all 120 in-stock or the regular minimum order quantity of 160