6000-560K-RC
Bourns
RF Choke Bobbin Core 56uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 1.48A 180mOhm DCR RDL
Description +
Search Keywords: 6000560KRC
  • Part No:
    6000-560K-RC
  • Inductance:
    56 uH
  • Lead Pitch:
    5 mm
  • Tolerance:
    10 %
  • Maximum DC Resistance:
    180 mOhm
  • Maximum DC Current:
    1.48 A