53RAD-R25-D15L
53RAD-R25-D15L
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 68
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
53RAD-R25-D15
Bourns
Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 0.25W(1/4W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (33.89 X 12.5 X 18.25mm) Solder Lug Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 53RADR25D15
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    53RAD-R25-D15
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    Solder
  • Power Rating:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    20 %
  • Temperature Coefficient:
    ±1000 ppm/°C
  • Dimension:
    33.89 x 12.5 x 18.25 mm
  • Operating Temperature:
    1 to 125 °C