4608X-AP4-161/241L
Bourns
Res Thick Film NET 160 Ohm/240 Ohm 2% 1W ±100ppm/°C TERM Conformal 8-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 4608XAP4161241L
  • Part No:
    4608X-AP4-161/241L
  • RoHS:
    Yes
  • Circuit Designator:
    TERM
  • Number of Resistors:
    12
  • Power Rating:
    1 W
  • Power Rating per Resistor:
    0.2 (1/5) W
  • Resistance Value:
    160/240 Ohm
  • Tolerance:
    2 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C