4416P-T02-391
Bourns
Res Thick Film NET 390 Ohm 2% 1.6W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin SOL Gull Wing SMD Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 4416PT02391
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    4416P-T02-391
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Case Size:
    N/R
  • Circuit Designator:
    BUS
  • Number of Resistors:
    15
  • Number of Terminals:
    16
  • Power Rating:
    1.6 W
  • Power Rating per Resistor:
    0.16 W
  • Resistance Value:
    390 Ohm
  • Tolerance:
    2 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C