4116R-2-680LF
4116R-2-680LF
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 500
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
4116R-2-680
Bourns
Res Thick Film NET 68 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 4116R2680
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    4116R-2-680
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    IE
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Case Size:
    N/R
  • Circuit Designator:
    BUS
  • Number of Resistors:
    15
  • Number of Terminals:
    16
  • Power Rating:
    2.25 W
  • Power Rating per Resistor:
    0.125 (1/8) W
  • Resistance Value:
    68 Ohm
  • Tolerance:
    2 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C