4116R-2-103LF
Bourns
Res Thick Film NET 10K Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: 4116R2103LF
  • Part No:
    4116R-2-103LF
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CR
  • Circuit Designator:
    BUS
  • Number of Resistors:
    15
  • Power Rating:
    2.25 W
  • Power Rating per Resistor:
    0.125 (1/8) W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    2 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C