4116R-1-625LF
4116R-1-625LF
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 500
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
4116R-1-625
Bourns
Res Thick Film NET 6.2M Ohm 5% 2.25W ±250ppm/°C ISOL Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 4116R1625
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    4116R-1-625
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Case Size:
    N/R
  • Circuit Designator:
    ISOL
  • Number of Resistors:
    8
  • Number of Terminals:
    16
  • Power Rating:
    2.25 W
  • Power Rating per Resistor:
    0.25 (1/4) W
  • Resistance Value:
    6.2 MOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±250 ppm/°C