3862C-126-502AL
Bourns
Res Cermet POT 5K Ohm 10% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm (12.7 X 21.04mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Description +
Search Keywords: 3862C126502AL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    3862C-126-502AL
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    5 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±150 ppm/°C
  • Dimension:
    21.04 x 12.7 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C