3862C-122-103AL
3862C-122-103AL
Bourns
In Stock: 0
Minimum Order: 125
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
3862C-122-103A
Bourns
Res Cermet POT 10K Ohm 10% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm (12.7 X 27.39mm) J-Hook Panel Mount
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 3862C122103A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    3862C-122-103A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Number of Turns:
    1(Elec),1(Mech) Turns
  • Termination Style:
    J-Hook
  • Power Rating:
    1 W
  • Resistance Value:
    10 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±150 ppm/°C
  • Dimension:
    27.39 x 12.7 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C